GMINY:


Dębowa Łąka
Książki
Wąbrzeźno
Miasto Wąbrzeźno


Plan Włączenia Społeczności:


PARTNERZY:


Unia Europejska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Województwo Kujawsko-Pomorskie
Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA
Mechanizm Finansowy EOG
Norweski Mechanizm Finansowy
Europejski Fundusz Społeczny
Program Operacyjny Kapitał Ludzki


Menu główne

Start
Mapa serwisu

Sieć współpracy

Sieć LGD

Start arrow Fundusze Norweskie
Fundusze Norweskie PDF Drukuj
19.06.2008.

Fundusze Norweskie LGD WiecznoFundacja Lokalna Grupa Działania Wieczno realizuje projekt p.t. "Inkubator Aktywności Społecznej". Jest on realizowany przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Głównym założeniem realizacji projektu jest stworzenie sieci organizacji pozarządowych zdolnych realizować zadania pożytku publicznego i prowadzić działania z wykorzystaniem środków z UE w gminach województwa Kujawsko-Pomorskiego, które aktualnie przygotowują się do realizacji Programu LEADER oraz wypracowanie zasad współpracy trójsektorowej: samorząd lokalny, NGO i sektor ekonomiczny.

Projekt realizowany będzie przez 12 miesięcy, od 1 marca 2008 r. do 28 lutego 2009 r. Od uczestników nie będą pobierane żadne opłaty. Przewidziano następujące działania:

1. Przeprowadzenie 4 szkoleń- Animatorów Aktywności Społecznej (kwiecień 2008 r. - listopad 2008 r.)

2, Przeprowadzenie 8 warsztatów - Programy współpracy NGO z samorządem i programy współpracy trójsektorowej (grudzień 2008 r. - luty 2009 r,),

3. Przeprowadzenie 8 seminariów- Projekty na realizację zadań pożytku publicznego i projekty rozwojowe finansowane z UE (czerwiec 2008 r. - sierpień 2008 r.),

4. Przeprowadzenie Konferencji - Partnerstwo trójsektorowe motorem rozwoju lokalnego (październik 2008 r.),

5. Praca stała doradców dla organizacji pozarządowych (czerwiec 2008 r. - luty 2009 r.),

6. Funkcjonowanie biura projektu (marzec 2008 r. - luty 2009 r.),

7. Prowadzenie promocji projektu (marzec 2008 r. - luty 2009 r.),

8. Monitoring i ewaluacja projektu (marzec 2008 r. - luty 2009 r.),


Ad 1.  Zorganizowanie czterech Szkoleń Animatorów Aktywności Społecznej, 4 grupy po 20 osób, łącznie 80 osób, każde szkolenie 30 godzinne, (po dwa spotkania weekendowe po 15 godzin) prowadzone metodami aktywnymi przez dwóch trenerów. Szkolenia odbywać się będą według opracowanego harmonogramu w wynajętym ośrodku z możliwością zakwaterowania. 

Cel: wyszkolenie 80 osób, które w środowiskach wiejskich pełnić będą rolę lidera, animatora działań społecznych i działań współpracy oraz przygotowanie osób do prowadzenia organizacji.


Zakres tematyczny szkoleń:
Moduł I - Współpraca
-integracja zespołu poprzez ćwiczenia interpersonalne,
-zasady pracy zespołowej: cechy dobrego animatora, komunikacja w  zespole,
-identyfikacja partnerów i analiza zasobów,
-budowanie strategii rozwoju organizacji, planowanie krótkoterminowe,
-partnerstwo trójsektorowe i programy współpracy
Moduł II - Działalność organizacji
-przeprowadzanie diagnozy potrzeb,
-tworzenie i realizacja projektów,   
-monitoring  i ewaluacja,
-zdobywanie funduszy na realizację projektów, zasady fundreisingu,
-zasady rozliczania projektów,
-public relations,


Ad 2. Przeprowadzenie 8 warsztatów- Programy współpracy NGO z samorządem i programy współpracy trójsektorowej,  każdy warsztat dla 30 osób, wspólne dla przedstawicieli trzech sektorów - społecznego, samorządowego i ekonomicznego. Każdy warsztat 6- godzinny z przerwą kawową i lunchem.

Cel: Opracowanie propozycji programów i wypracowanie zasad współpracy na poziomie gminy.


Ad 3. Przeprowadzenie 8 seminariów -  Projekty na realizację zadań pożytku publicznego i projekty rozwojowe finansowane z UE. Każde seminarium 4 godzinne z przerwą kawową, dla 30 osób.

Cel: Zapoznanie z możliwościami wykorzystania środków publicznych i środków z UE przy realizacji projektów w tym projektów realizowanych we współpracy partnerskiej.


Ad 4. Zorganizowana zostanie Konferencja - Partnerstwo trójsektorowe motorem rozwoju lokalnego. Konferencja zorganizowana będzie dla 100 osób przedstawicieli trzech sektorów z gmin uczestniczących w projekcie. Konferencja sześciogodzinna z przerwami kawowymi i obiadem. Jako prelegentów zaprosimy wykładowców - ekspertów z dziedziny współpracy partnerskiej oraz przedstawimy modelowe przykłady wpływu współpracy trójsektorowej na rozwój regionu. Konferencja będzie także okazją do zaprezentowania się organizacji pozarządowych ze swoimi działaniami, służyć będzie wymianie doświadczeń.


Cel: Zwiększenie wiedzy beneficjentów na temat współpracy trójsektorowej i poznanie dobrych przykładów.


Ad 5. Praca stała doradców. Jako doradców zatrudnimy osoby, które posiadają duże doświadczenie w prowadzeniu organizacji pozarządowej, aby wspomagały powoływanie organizacji i jej funkcjonowanie w początkowym okresie istnienia tej organizacji. Zadaniem doradcy będzie wspomóc minimum jedną organizację w każdej gminie uczestniczącej w realizacji projektu. Praca ekspertów rozpocznie się po pierwszym szkoleniu dla Animatorów. Dla każdej grupy tworzącej organizację planowana jest praca eksperta w wymiarze 30 godzin. Praca ta polegać będzie na uczestniczeniu i wspomaganiu w organizowanych spotkaniach założycielskich, w zarejestrowaniu organizacji, w planowaniu pracy długo i krótkoterminowej, w diagnozowaniu potrzeb i opracowywaniu projektów organizacji a także w nawiązaniu dobrych relacji we współpracy z samorządem lokalnym i sektorem ekonomicznym.


Ad 6. Biuro projektu funkcjonować będzie w siedzibie Fundacji.


Ad 7. Przez cały okres funkcjonowania projektu prowadzona będzie jego promocja w środowiskach gmin uczestniczących w realizacji projektu.


Ad 8. Monitoring i ewaluacja projektu prowadzone będą przez koordynatora.

 

Dodatkowe informacje uzyskać można w biurze Fundacji w Płużnicy lub telefonicznie pod numerem (056) 688 75 20.

 Fundusze Norweskie LGD Wieczno

 

 

 

 

  

Portal funkcjonuje w ramach poddziałania “Wsparcie przygotowawcze” w ramach działania “Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020