GMINY:


Dębowa Łąka
Książki
Wąbrzeźno
Miasto Wąbrzeźno


Plan Włączenia Społeczności:


PARTNERZY:


Unia Europejska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Województwo Kujawsko-Pomorskie
Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA
Mechanizm Finansowy EOG
Norweski Mechanizm Finansowy
Europejski Fundusz Społeczny
Program Operacyjny Kapitał Ludzki


Menu główne

Start
Mapa serwisu

Sieć współpracy

Sieć LGD

Wizyty studyjne PDF Drukuj
19.03.2008.

Fundacja Lokalna Grupa Działania WIECZNO w lutym i marcu 2008 roku przeprowadziła trzy krajowe wizyty studyjne do partnerstw LGD w Polsce, które również realizują Pilotażowy Program Leader+.

 

Pierwsza wizyta miała miejsce w Lutyni, malowniczo położonej wsi w wąskiej Dolinie Lutnego Potoku. Prezes Fundacji Kłodzka Wstęga Sudetów przedstawiła nam przykłady projektów realizowanych na terenie gminy Lądek Zdrój. Tworzone są tam szlaki wsi edukacyjnych pn. „Wioski Beztroski”, które są między innymi mechanizmem walki z bezrobociem oraz pomysłem na rozwój społeczności lokalnej. Na terenie gminy powstają Ekomuzea, które tworzą „żywą” kolekcję obrazującą wartości przyrodnicze i kulturowe regionu oraz dorobek jego mieszkańców. W centrum wsi dzięki inicjatywie lokalnej społeczności powstał Gościniec Lutyński, który jest miejscem organizowania imprez kulturalnych, takich jak: odpust Św. Nepomucena oraz dożynki gminne.



Z kolejną wizytą Fundacja LGD WIECZNO dotarła do LGD Partnerstwo dla Krajny i Pałuk do Nakła nad Notecią. Nasi gospodarze w tym czasie gościli również Lokalną Grupę Działania z Nidzicy. Swoją podróż zaczęliśmy od Witosławia, gdzie zaprezentowana nam została świetlica wyremontowaną w ramach programu Odnowa Wsi. Kolejnym punktem był przejazd do Anielin, gdzie Stowarzyszenie „Żakuś” prowadzi Niepubliczną Szkołę Podstawową. Dzięki przejęciu szkoły przez organizację pozarządową, obiekt ten nie został zamknięty. Następnie w miejscowości Sadki odbyło się spotkanie z Zarządem Fundacji „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” oraz grupą z Nidzicy. Kolejnym punktem programu było pole golfowe w Olszewce. Stanowi ono atrakcją turystyczną powiatu nakielskiego. We wsi, dzięki aktywności Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Olszewki i Lubaszcza, zrealizowanych zostało szereg innych inicjatyw: utworzono boisko do koszykówki, plac zabaw dla dzieci, wytyczono szlak turystyczny, pozyskano sprzęt komputerowy oraz utworzono świetlicę dla dzieci. Swoją podróż zakończyliśmy spotkaniem na terenie gminy Szubin w Hucie Szkła w Turze.




Trzeci wyjazd odbył się do Lokalnej Grupy Działania „Bory Tucholskie”. Obszar działania naszych sąsiadów to północna część województwa kujawsko-pomorskiego, w którego skład wchodzi 9 gmin. My szczegółowo poznaliśmy dwie gminy: Cekcyn oraz Gostycyn. W pierwszej kolejności byliśmy z wizytą w gospodarstwie agroturystycznym w Przyrowie. Następnie uczestnicy wyjazdu mogli podziwiać galerię produktu lokalnego, która mieści się w Gostycyńskim Domu Kultury. Prezentowane jest tam malarstwo w szkle, plecionkarstwo, rzeźby oraz ręcznie robione przez mieszkańców świąteczne ozdoby. Kolejnym punktem wizyty była wymiana doświadczeń pomiędzy LGD „Bory Tucholskie” i LGD Wieczno. Następnego dnia Stowarzyszenie na Rzecz Ekorozwoju Sołectwa Krzywogoniec zaprezentowało nam koncepcję Wioski Grzybowej. Mogliśmy także skosztować chleba borowiackiego w gospodarstwie agroturystycznym pani Helany Pałkowskiej.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

  

Portal funkcjonuje w ramach poddziałania “Wsparcie przygotowawcze” w ramach działania “Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020