GMINY:


Dębowa Łąka
Książki
Wąbrzeźno
Miasto Wąbrzeźno


Plan Włączenia Społeczności:


PARTNERZY:


Unia Europejska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Województwo Kujawsko-Pomorskie
Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA
Mechanizm Finansowy EOG
Norweski Mechanizm Finansowy
Europejski Fundusz Społeczny
Program Operacyjny Kapitał Ludzki


Menu główne

Start
Mapa serwisu

Sieć współpracy

Sieć LGD

Wspólne działania dla lokalnych liderów PDF Drukuj
11.04.2013.
22 kwietnia pierwsza grupa lokalnych liderów z obszaru działania LGD „Vistula” i ,,Wieczno” weźmie udział w trzydniowej wizycie studyjnej do Małopolski. Będzie to możliwe dzięki środkom jakie te dwie lokalne grupy, które wcześniej utworzyły partnerstwo, pozyskały z UE. 

To działanie to jednak dopiero początek. Działacze w kolejnych miesiącach mogą liczyć na kolejne przedsięwzięcia, w których będą mogli wziąć udział.
W ubiegłym roku LGD Vistula w partnerstwie z LGD Wieczno zawiązała partnerstwo celem wdrożenia tzw. projektu współpracy.

- W trakcie wspólnych spotkań powstał pomysł abyśmy w ramach wspólnego projektu przeprowadzili pakiet działań skierowanych do działających na terenie naszych LGD liderów – sołtysów, radnych, członków stowarzyszeń, KGW itp. – mówi Mariusz Bartosik, Wiceprezes LGD Wieczno. Chodziło nam o to, aby nasi działacze mieli możliwość wymiany doświadczeń ze swoimi kolegami z innych gmin, sołectw. Chcieliśmy też aby mieli oni możliwość poznania rozwiązań stosowanych u innych, a związanych z aktywizacją społeczności lokalnej, turystyki, przedsiębiorczości, w końcu możliwość zaprezentowania swoich praktyk szerszej grupie ludzi – dodaje  Bartosik.

Tak właśnie powstał projekt pn. „Wiedza i doświadczenie lokalnych liderów z obszaru LGD Vistula-Terra Culemnsis i Wieczno“. Obie grupy w ramach tego przedsięwzięcia wyznaczyły sobie ambitne cele, które chcą osiągnąć. Zakładają, że dzięki projektowi liderzy m.in.:

  • nabędą wiedzę  i doświadczenie w zakresie aktywizacji społeczności lokalnej przyczyniającej się do poprawy  warunków życia na wsi i rozwoju turystyki wiejskiej,
  • zapoznają się z przykładowymi projektami z zakresu aktywizacji społeczności lokalnej przyczyniającej się do poprawy warunków życia na wsi i rozwoju turystyki wiejskiej,
  • nabędę wiedzę i doświadczenie niezbędnej do rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich.

Na co mogą liczyć liderzy? Co wspólnie chcą dla nich zrealizować obie LGD? - W ramach projektu przeprowadzonych będzie pięć zadań – informuje Marcin Pilarski, koordynator projektu, LGD Vistula. W kwietniu i czerwcu zorganizujemy dwie wizyty studyjne dla łącznie 100 osób. Będą to trzydniowe wyjazdy do Małopolski, przygotowane przez Spółdzielnię Socjalną Opoka. Podczas wizyty studyjnej działacze będą zdobywać zarówno wiedzę teoretyczną z zakresu aktywizacji społeczności lokalnej, jak i poznawać w praktyce wdrażane na obszarach wiejskich (np. Gminy Klucze) projekty – dodaje Pilarski.

Każdy uczestnik wizyty otrzyma tzw. Niezbędnik lidera – pendrive oraz teczkę do gromadzenia dokumentów. W maju rozpocznie się przygotowywanie publikacji, w ramach, której m.in. zaprezentowane zostaną przykładowe projekty z obszaru gmin tworzących obie LGD, zrealizowane przez sołectwa, a przyczyniające się do aktywizacji społeczności lokalnej. Wydrukowanych zostanie też 1000 egzemplarzy dokumentu, który bezpłatnie będzie przekazywany aktywnie działającym mieszkańcom LGD. Przeprowadzony zostanie też konkurs dla sołectw pn. „Aktywne Sołectwo”, na najciekawszą inicjatywę zrealizowaną w danej wsi.

Projekt zakończy się we wrześniu imprezą integracyjno-kulturalno-promocyjną, w której wezmą udział liderzy. Aktualnie trwa nabór uczestników pierwszej wizyty studyjnej. Wszystkie wydatki w ramach projektu są objęte dofinansowaniem w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca obszary wiejskie.


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

  

Portal funkcjonuje w ramach poddziałania “Wsparcie przygotowawcze” w ramach działania “Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020