#INWESTYCJE INFRASTRUKTURALNE    #PROJEKTY SPOŁECZNE    #WSPARCIE BIZNESU    #INICJATYWY KULTURALNE

Dzisiaj jest: 25 Styczeń 2020    |    Imieniny obchodzą: Tatiana, Paweł, Miłosz

Miasto Wąbrzeźno

Gmina Dębowa Łąka

Gmina Książki

PRZYŁĄCZ SIĘ DO LGD

 

klepsydryMijający 2017 r. to wiele wydarzeń związanych z działalnością Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Ziemia Wąbrzeska. Poniżej prezentujemy kalendarium najważniejszych działań realizowanych przez LGD.

I. LGD Ziemia w dniu 27 stycznia zorganizowała w Wąbrzeskim Domu Kultury szkolenie dla beneficjentów Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Ziemia Wąbrzeska z zakresu dostosowania infrastruktury kulturalnej do potrzeb lokalnych, udostępnienia komunikacyjnego obiektów użyteczności publicznej i dostosowania infrastruktury do potrzeb rekreacji i turystyki, czyli przedsięwzięć przewidzianych do realizacji w ramach podziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

II. 14 lutego do Wąbrzeźna zawitał Mobilny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich funkcjonujący w ramach Sieci Punktów Informacyjnych o Funduszach Europejskich Urzędu Marszałkowskiego. Organizatorem spotkania był Lokalny Punkt Informacyjny w Grudziądzu i było to pierwsze spotkanie z cyklu bezpłatnych konsultacji dot. możliwości pozyskania środków unijnych w naszym województwie. Jednym z prelegentów był przedstawiciel LGD Ziemia Wąbrzeska.

III. W dniach od 23 marca do 10 kwietnia Lokalna Grupa Działania Ziemia Wąbrzeska zorganizowała warsztaty artystyczne o tematyce wielkanocnej – zdobienie jajka metodą decoupage. Łącznie odbyło się dziesięć warsztatów, które przeprowadzono na terenie gmin: Dębowa Łąka, Książki, Ryńsk oraz miasta Wąbrzeźno.

IV. Lokalna Grupa Działania Ziemia Wąbrzeska ogłosiła konkurs fotograficzny, wpisujący się w cykl działań „LGD w obiektywie”. Tym razem Stowarzyszenie zaprosiło mieszkańców obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym „LGD z zabytkiem w tle”.

V. „Laboratorium Ekologiczno-wędkarskie” to inicjatywa grupy nieformalnej, która występując pod patronatem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Ziemia Wąbrzeska, otrzymała mikrodotację w ramach projektu „Inicjuj z FIO bis” realizowanego przez Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK i Towarzystwo Rozwoju Gminy Płużnica w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Projekt realizowany był w okresie od 15 maja do 30 września br. i stanowił propozycję spędzenia wolnego czasu dla dzieci z Ryńska i okolic.

VI. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Ziemia Wąbrzeska zostało włączone do grona Partnerów XVI edycji Programu Stypendiów Pomostowych, w ramach konkursu Dyplom z Marzeń.
W dniu 22 czerwca Lokalna Grupa Działania Ziemia Wąbrzeska zorganizowała szkolenie pn. „Ekonomia społeczna to nie oksymoron”. Szkolenie miało charakter wizyty studyjnej do Spółdzielni Socjalnej "SPIŻARNIA KUJAWSKA" w Stawkach oraz Spółdzielni Socjalnej „Lubiczanka” w Lubiczu Dolnym i adresowane było do lokalnych liderów, którzy aktywnie działają na rzecz rozwoju tej społeczności.

VII. Lokalna Grupa Działania Ziemia Wąbrzeska z początkiem lipca ogłosiła pierwsze nabory wniosków o przyznanie pomocy. W terminie 17-31.07.2017 r. wnioskodawcy z obszaru objętego strategią mogli składać wnioski w zakresie podjęcia działalności gospodarczej, rozwoju istniejących przedsiębiorstw oraz w zakresie inwestycji w infrastrukturę rekreacyjno-turystyczną.

VIII. W dniu 30 sierpnia, odbyło się posiedzenie Komisji Stypendialnej. Komisja postanowiła udzielić 7 osobom rekomendacji do udziału w Programie Stypendiów Pomostowych: 5 osobom na liście gwarantowanej oraz 2 osobom na liście rezerwowej. W ramach Programu Stypendiów Pomostowych stypendyści otrzymają wsparcie finansowe w wysokości 500 zł przez 10 miesięcy nauki na I roku studiów.

IX. Rada Programowa Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Ziemia Wąbrzeska dokonała oceny pierwszych wniosków o przyznanie pomocy. W ramach podejmowania działalności gospodarczej wybranych została 13 wniosków na kwotę 780 000,00 zł. W zakresie rozwoju przedsiębiorstw wybrano 5 wniosków na kwotę dofinansowania 713 360,00 zł. W przypadku działań infrastrukturalnych w zakresie turystyki lub rekreacji wybrano 2 wnioski na kwotę dofinansowania w wysokości 929 214,00 zł.
W sobotę 16 września w Przydworzu LGD Ziemia Wąbrzeska była gospodarzem Pikniku LEADER. Już po raz 7 lokalne grupy działania z terenu województwa kujawsko-pomorskiego spotkały się na dorocznym pikniku. Jak co roku nie zabrakło stoisk promocyjnych LGD i regionalnych specjałów. Piknik LEADER jest projektem, który służy nie tylko aktywizacji mieszkańców obszarów wiejskich, ale również ich integracji poprzez wspólną zabawę i wymianie doświadczeń w zakresie wdrażania strategii.

X. W dniach 2-3 października pracownicy Biura LGD Ziemia Wąbrzeska wzięli udział w wizycie studyjnej w ramach projektu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu pt. Koordynacja rozwoju ekonomii społecznej w województwie kujawsko-pomorskim. Wyjazd szkoleniowy obejmował wizyty przedstawicieli Lokalnych Grup Działania z naszego województwa w następujących miejscach: Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Rodziców Dzieci Specjalnej Troski w Tucholi; Spółdzielnia Socjalna „Borowiacki Wigor” w Gostycynie; Zakład Aktywizacji Zawodowej w Tucholi, Przedsiębiorstwo Społeczne Górnicza Wioska Sp. z o.o. - spółka non profit oraz Lokalna Grupa Działania Nasza Krajna z siedzibą w Sępólnie Krajeńskim.

XI. W dniu 3 listopada LGD Ziemia Wąbrzeska zorganizowała konferencję prasową podsumowującą efekty rekrutacji stypendystów do Programu Stypendiów Pomostowych. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Ziemia Wąbrzeska jako jedna z sześciu nowych organizacji pozarządowych została włączona do ogólnopolskiego programu stypendialnego. W ramach programu studenci pochodzący ze wsi i małych miejscowości, z niezamożnych rodzin mogą otrzymać stypendium na I rok studiów w publicznych uczelniach krajowych. Dzięki stypendiom 5 osób zamieszkujących obszar działania LGD uzyskało wsparcie finansowe w wysokości 500 zł miesięcznie na pierwszy rok studiów stacjonarnych.
W dniu 15 listopada w Wąbrzeskim Domu Kultury miał miejsce wernisaż wystawy zdjęć z serii LGD w obiektywie: „4 pory roku” oraz „LGD z zabytkiem w tle”.
Wystawa prezentowała prace osób nagrodzonych i wyróżnionych w naszych konkursach fotograficznych. Oficjalne otwarcie wystawy połączone zastało z uroczystością wręczenia nagród laureatom konkursu „LGD z zabytkiem w tle”.

XII. Lokalna Grupa Działania Ziemia Wąbrzeska zorganizowała warsztaty kulinarne o tematyce świątecznej. Motywem przewodnim 10 zajęć było lepienie pierogów z kapustą i grzybami oraz gotowanie tradycyjnego barszczu wigilijnego z uszkami. Celem warsztatów było udoskonalanie umiejętności kulinarnych uczestników projektu oraz stworzenie platformy sprzyjającej wymianie doświadczeń i przepisów. Jednakże głównym zamierzeniem warsztatów jest aktywizacja lokalnej społeczności oraz kultywowanie tradycyjnych zwyczajów świątecznych.  

Nasza lokalizacja

Goście Online 

Odwiedza nas 14 gości oraz 0 użytkowników.

Nabory wniosków

nabor wnioskow

RPO WK-P 2014-2020

siegamy po wiecej

Projekty współpracy

Projekty współpracy

RODO

Wnioski pisanie

Stypendia pomostowe

Stypendia Pomostowe dla studentow

Biuletyn Informacyjny

Biuletyn

facebook

Plan komunikacji

Plan komunikacji

Ostatnie wiadomości

Niebawem ocenimy kolejne ...

W grudniu 2019 r. przeprowadziliśmy nabór ...

Kolejne granty przyznane

We wtorek, 14 stycznia br., odbyło się kolejne ...

Umowa partnerska

Przypominamy, że w terminie od 15 stycznia do 14 ...

"Sposób na Sukces" - XX ...

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie ogłasza ...

Scroll to top

logo 2