#INWESTYCJE INFRASTRUKTURALNE    #PROJEKTY SPOŁECZNE    #WSPARCIE BIZNESU    #INICJATYWY KULTURALNE

Dzisiaj jest: 19 Styczeń 2021    |    Imieniny obchodzą: Marta, Henryk, Mariusz

Miasto Wąbrzeźno

Gmina Dębowa Łąka

Gmina Książki

PRZYŁĄCZ SIĘ DO LGD

 

pandemiaMinęło kilka lat, odkąd wdrażana jest Lokalna Strategia Rozwoju obszaru Ziemi Wąbrzeskiej na lata 2016-2022. W tym czasie dzięki dofinansowaniu za pośrednictwem Stowarzyszenia LGD Ziemia Wąbrzeska powstało 40 firm, objęte wsparciem zostały inwestycje infrastrukturalne, a także uruchomiono różnorodne projekty społeczne i inicjatywy kulturalne. Wysokość pomocy finansowej, która została skierowana na obszar objęty strategią, czyli gminy Dębowa Łąka, Książki, Ryńsk oraz Wąbrzeźno, to ponad 12 milionów złotych. W sektorze biznesu najbardziej obrazowymi efektami wdrażania strategii są oczywiście nowo powstałe mikroprzedsiębiorstwa. Do rozmowy o sposobach na rozwój lokalnej przedsiębiorczości zaprosiliśmy trzy beneficjentki z branży medycznej i kosmetycznej. O motywach i ścieżce założenia własnej działalności gospodarczej opowiedzą: p. Judyta Lewalska – Mobilne Centrum Medycyny Estetycznej, p. Marianna Duma - Nowakowska – Poradnia Dietetyczna Odnowa oraz p. Anna Bytnar – właścicielka Centrum Rehabilitacji.

- Skąd się wziął pomysł założenia działalności gospodarczej o takim profilu?

J. Lewalska: Posiadam doświadczenie oraz ukończone kursy kosmetyczne i tytuł technika usług kosmetycznych, co pozwoliło mi na podjęcie decyzji o uruchomieniu własnej działalności gospodarczej. Ta działalność jest tak naprawdę moją pasją, którą dzięki dotacji mogę realizować.

M. Duma – Nowakowska: W lipcu 2017 roku obroniłam pracę magisterską na kierunku dietetyka na UMK Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy. Od zawsze chciałam poprawiać jakość życia społeczeństwa, a posiadana wiedza oraz prosty sposób jej przekazywania mógł mi tylko pomóc osiągnąć sukces w prowadzeniu działalności gospodarczej. Poza tym bardzo lubię pomagać ludziom, więc kiedy zobaczyłam ogłoszenie naboru wniosku przez LGD – nie zastanawiałam się zbyt długo.

A. Bytnar: Głównym powodem założenia działalności gospodarczej o takim profilu była chęć samorealizacji oraz rozwoju zawodowego. Po badaniu rynku lokalnego okazało się, że zapotrzebowanie na usługi rehabilitacyjne jest duże. Dodatkowo udało się pozyskać środki na założenie działalności gospodarczej, co ułatwiło mi podjęcie decyzji.

- Kiedy została założona działalność gospodarcza? Na jakie inwestycje pozwoliła dotacja za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Ziemia Wąbrzeska?

J. Lewalska: Działalność została założona 1 marca 2019 roku, pozyskałam dotację w kwocie 60 tys. zł, która pozwoliła mi na zakup specjalistycznego sprzętu w postaci kombajnu kosmetycznego, urządzenia do przeprowadzania zabiegów HIFU oraz urządzenia do przeprowadzania zabiegów karboksyterapii.

M. Duma – Nowakowska: Działalność została założona w czerwcu 2018 roku. Dzięki dotacji w wysokości 60 tys. zł. zostały zakupione takie sprzęty, jak: wysokiej technologii analizatory składu ciała, oprogramowania dietetyczne, komputer, drukarka, waga osobowa, fałdomierz, wzrostomierz, ciśnieniomierz oraz projektor.

A. Bytnar: Działalność gospodarcza została założona 8 marca 2019 r. Dotacja w wysokości 60 tys. zł. pozwoliła na zakup sprzętów umożliwiających wykonanie zabiegów fali uderzeniowej, pola magnetycznego, krioterapii, elektroterapii, ultradźwięków i laseroterapii.

- Proszę opisać plany dalszego rozwoju firmy.

J. Lewalska: Planuję, zakup nowych sprzętów i urządzeń oraz oprócz usług mobilnych – otworzenie salonu stacjonarnego.

M. Duma – Nowakowska: Zastanawiam się nad poszerzeniem oferty oraz zatrudnieniem pracowników. Jednak planów jest bardzo dużo, ale na ten moment przez pandemię nie wybiegam za daleko w przyszłość.

A. Bytnar: Głównym planem rozwoju firmy jest udział w szkoleniach i kursach w celu podniesienia jakości oraz poszerzenia bazy usług jakie oferujemy. Dodatkowym celem jest nawiązanie stałej współpracy z instytucjami wykazującymi zapotrzebowanie na usługi rehabilitacyjne.

- Jak w dobie pandemii COVID-19 funkcjonuje firma?

J. Lewalska: Pandemia COVID-19 niestety odcisnęła duże piętno na branży kosmetycznej. Zamknięcie zakładów oraz brak przychodu odsunęła plany rozwoju działalności gospodarczej. W chwili obecnej wróciłam do wykonywania zabiegów w ścisłym reżimie sanitarnym.

M. Duma – Nowakowska: Niestety na początku pandemii zmuszona byłam odwołać wizyty stacjonarne na rzecz spotkań on-line. Na ten moment poradnia funkcjonuje przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego. Środki do dezynfekcji sprzętu były używane jeszcze przed pandemią. Dodatkowo została wprowadzona dezynfekcja rąk, dystans oraz obowiązek zasłaniania ust i nosa.

A. Bytnar: Funkcjonowanie firmy w dobie pandemii nie jest proste. Staramy się zachować wszelkie środki bezpieczeństwa, żeby nasi pacjenci mogli spokojnie korzystać z usług w gabinecie. Wizyty umawiane są na godziny, tak by zminimalizować ryzyko kontaktu z innymi pacjentami.

- Czy warto korzystać z premii i innych instrumentów finansowych na rozpoczęcie własnej działalności?

J. Lewalska: Zawsze warto korzystać ze środków zewnętrznych, bez takiego wsparcia nie byłabym w stanie zakupić tak specjalistycznego sprzętu za tak wysoką kwotę.

M. Duma – Nowakowska: Oczywiście, że warto. Poprzez udzielone wsparcie mogłam rozpocząć działalność gospodarczą, co uważam za jeden z najważniejszych przedsięwzięć mojego życia zawodowego. Otwarcie przedsiębiorstwa dzięki udzielonej pomocy stwarza doskonałe perspektywy na przyszłość poprzez możliwość samorealizacji, ale również zadowolenie z pracy.

A. Bytnar: Uważam, że warto korzystać z dotacji, ponieważ są to dodatkowe środki, które można zainwestować w rozwój firmy lub jej założenie bez ponoszenia dużych kosztów własnych lub dodatkowych kredytów. Dają możliwość na wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań w działalności firmy.

- Dziękuję za rozmowę.

Wywiad przeprowadziła Michalina Balawajder, animator projektów społecznych w Biurze LGD Ziemia Wąbrzeska 

Koronawirus

koronawirus3

Nabory wniosków

nabor wnioskow

Stypendia pomostowe

Stypendia Pomostowe dla studentow

RPO WK-P 2014-2020

siegamy po wiecej

Projekty współpracy

Projekty współpracy

Biuletyn Informacyjny

Biuletyn

RODO

Wnioski pisanie

facebook

Plan komunikacji

Plan komunikacji

Ostatnie wiadomości

Konkurs fotograficzny ...

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Ziemia ...

Zasady obsługi w Biurze ...

Osobom zainteresowanym przypominamy o zasadach ...

Zmiany personalne w ...

Informujemy, że z dniem 4 stycznia 2021 r. ...

Życzenia świąteczne Boże ...

Scroll to top

logo 2