Przejdź do głównej treści
#INWESTYCJE INFRASTRUKTURALNE
#PROJEKTY SPOŁECZNE
#WSPARCIE BIZNESU
#INICJATYWY KULTURALNE

Miasto Wąbrzeźno

Kategoria: Gminy obięte LSR
Opublikowane: 31 marzec 2016
Utworzone: 31 marzec 2016
Odsłony: 14803

Wąbrzeźno jest najpiękniejszym zakątkiem historycznej ziemi chełmińskiej. Każdy, kto przekroczy progi miasta, znajdzie tu spokój. Urzecze go też wyjątkowy klimat tego gościnnego kawałka Ziemi.
To wyjątkowe miejsce odkryto w czasach przedhistorycznych. Dlatego też karty historii Wąbrzeźna zapisane są licznymi wydarzeniami i wieloma legendami. Miasto to było odwiedzane przez królów, dostojników Kościoła, znanych pisarzy, artystów i działaczy politycznych. Stąd wywodzą się laureat nagrody Nobla W. Nernst, o. Bernard, olimpijczycy M. Freimut i M. Fularczyk oraz sportowcy G. Knapp, K. Kudłacz, S. Rumniak, M. Kochański. To tutaj uruchomiono pierwszą w Polsce kolej elektryczną i to tutaj pisze Aleksandra Bacińska, o której mówią „druga Osiecka”.


Szkoła podstawowa nr 3Wąbrzeźno, położone między trzema jeziorami i zatopione w zieleni, jest idealnym miejscem do odpoczynku. Dysponuje bogatą bazą rekreacyjno-sportową, gastronomiczną, handlową, usługową i medyczną. Tym, którzy chcieliby spędzić tu weekend hoteliki oferują wygodne pokoje. Godnymi polecenia są plaża nad Jeziorem Zamkowym, kryta pływalnia, miejsca do paintballa i squasha oraz kręgielnia. Przez miasto ciągną się ścieżki rowerowe i spacerowe, przy których są m.in. punkty widokowe i przyrządy fitness. Jeziora, bogate w różne gatunki ryb, są idealną ofertą dla wędkarzy. A okoliczne lasy, w których można zbierać grzyby i owoce leśne, podpatrywać życie zwierząt, są atrakcją dla miłośników przyrody i „polowań” z aparatem fotograficznym. W mieście są nowe boiska, jest biblioteka z bogatym księgozbiorem, dom kultury z ciekawą ofertą i prężnie działające organizacje.

Wąbrzeźno należy do najstarszych miejscowości Pomorza Gdańskiego. Prawa miejskie uzyskało w 1246r. Do dzisiaj zachowało swój Wąbrzeźno Amfiteatrhistoryczny układ urbanistyczny. Odnaleźć w nim można elementy z XIII – XIV wieku, w tym m.in. wybudowany w latach 1323-1349 kościół św. ap. Szymona i Judy Tadeusza, dzisiaj też Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej. Znajdują się w nim cudowny obraz Matki Bożej Brzemiennej z XVII wieku oraz figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, przeniesiona z kaplicy zamkowej. Warte zobaczenia są: kościół Matki Bożej Królowej Polski z 1836 r., w którym znajdują się cenne dzieła sztuki sakralnej z okresu XVI – XIX w; ruiny zamku biskupów chełmińskich; budynek sądu wraz z willą i ogrodem; kamienice z oficyną przy ul. 1 Maja 38 i Placu Jana Pawła II 22; ratusz; pastorówka; gmachy liceum, starostwa, gimnazjum przy ul. Wolności.

Miasto ma piękny odrestaurowany rynek, na którym królują dwie jaszczurki, będące symbolem Wąbrzeźno Jarmark Bernardyńskizałożonego w 1397r. stowarzyszenia rycerstwa ziemi chełmińskiej. Klimat rynku tworzą secesyjne kamienice. Latem zatopiony w kwiatach, zimą ozdobiony iluminacjami świetlnymi, jest miejscem, w którym chętnie zatrzymują się wszyscy.
Wąbrzeźno ma bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę, wyremontowane i nowoczesne drogi, obwodnicę i dojazd do autostrady. Dogodne warunki komunikacyjne spowodowały, że miasto może być miejscem wypadowym do dużych aglomeracji. Od Torunia, Bydgoszczy, Grudziądza dzieli je zaledwie kilkadziesiąt km, a dzięki autostradzie od Gdańska 1,5 godz.
Wąbrzeźno to również dobre miejsce dla biznesu. Tu tworzone są specjalne strefy ekonomiczne i kładzie się nacisk na systematyczny rozwój infrastruktury, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania gospodarki.
Wąbrzeźno to miejsce przyjazne dla aktywnych, turystyki i wypoczynku, sportu i rekreacji, przedsiębiorców i inwestorów.