#INWESTYCJE INFRASTRUKTURALNE    #PROJEKTY SPOŁECZNE    #WSPARCIE BIZNESU    #INICJATYWY KULTURALNE

Dzisiaj jest: 6 Październik 2022    |    Imieniny obchodzą: Petra, Fryderyka, Artur

Miasto Wąbrzeźno

Gmina Dębowa Łąka

Gmina Książki

PRZYŁĄCZ SIĘ DO LGD

 

00010 czerwca przedstawiciele Lokalnej Grupa Działania Ziemia Wąbrzeska podpisali umowę na realizację projektu współpracy pn. „Rzuć wszystko, idź na grzyby! – przygotowanie i wydanie elektronicznego przewodnika i publikacji oraz wykonanie materiałów promocyjnych”. Podpisania umowy dokonali Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Zbigniew Sosnowski oraz członkowie Zarządu LGD Ziemia Wąbrzeska – Władysław Łukasik i Zenon Wilczyński. Umowa w ramach poddziałania 19.3 Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania umożliwia realizację projektu o wartości blisko 222 000,00 zł.

Przypominamy, że w październiku 2020 r. zostało zawarte porozumienie o wspólnej realizacji projektu współpracy między czterema partnerami: Stowarzyszeniem LGD Ziemia Wąbrzeska, LGD "Podgrodzie Toruńskie", Stowarzyszeniem LGD Ziem Dobrzyńskich Region Południe oraz Stowarzyszeniem LGD "Dolina Drwęcy" w ramach poddziałania 19.3 "Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Występujące na obszarze działania partnerów projektu zasoby naturalne, w szczególności bogactwo obszarów leśnych, w połączeniu z polskim "sportem" narodowym, jak zwykło się mawiać o grzybobraniu, nakreśliły zakres współpracy między lokalnymi grupami działania z wschodniej części województwa. Nie da się ukryć, że Polacy kochają zbierać grzyby. Schylanie się po wrześniowe podgrzybki i poszukiwanie świętego Grala polskich lasów - borowika szlachetnego - to nasze ulubione jesienne aktywności. Grzybobranie to nie tylko rodzaj hobby lub zajęcia rekreacyjnego, ale także forma pracy i źródło surowca dla przemysłu spożywczego.

Wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań w ramach projektu pozwoli udowodnić, że nawet prastara działalność człowieka związana z pozyskiwaniem płodów runa leśnego umożliwia zastosowanie nowoczesnych, informatycznych rozwiązań. W ramach projektu współpracy przewidziano realizację zadań wspólnych oraz zadań własnych. Oś projektu stanowi wydanie elektronicznego przewodnika w formie aplikacji mobilnej dla telefonów komórkowych pod system operacyjny Android. W uzupełnieniu do aplikacji mobilnej wydany zostanie album grzybów w nakładzie 2000 szt. oraz powstanie 8 filmów kulinarnych związanych z wykorzystaniem grzybów w lokalnej kuchni. Uzupełnieniem do zadań wspólnych będą zadania własne realizowane przez każdego z partnerów. Aplikacja mobilna z wbudowanymi informacjami nawigacyjnymi zawierać będzie atlas grzybów oraz zaprezentuje cenne obiekty przyrodnicze. Zakłada się, że uzupełnieniem funkcjonalności będzie także tzw. dekalog dobrego grzybiarza, w którym zostaną zawarte najważniejsze zasady zbioru grzybów, w tym także aspekty związane z ochroną środowiska.

W ramach projektu przewidziano również wydanie albumu grzybów, które występują w lasach na obszarze działania partnerów projektu. Kolejnym zadaniem objętym wnioskiem o przyznanie pomocy jest produkcja 8 filmów kulinarnych związanych z wykorzystaniem grzybów z lokalnych lasów w miejscowej kuchni. Zakłada się, że po 2 filmy zostaną przygotowane na obszarze działania każdego z partnerów, a w filmach wystąpią miejscowi przedsiębiorcy z branży gastronomicznej lub przedstawicielki kół gospodyń wiejskich.

W ramach zadań własnych przewidziano realizację działań przez poszczególnych partnerów projektu - wydanie materiałów promocyjnych oraz przygotowanie filmu na potrzeby organizacji spotkań edukacyjnych.

Szerokie spectrum zadań przewidzianych do realizacji w ramach projektu współpracy ma na celu zwiększenie wykorzystania potencjału przestrzeni turystycznej, jak i popytu na produkty/usługi oferowane przez podmioty – lokalne firmy z branży gastronomicznej. Występujące na obszarze działania partnerów projektu zasoby przyrodnicze stanowią naturalny czynnik rozwoju turystyki. Wykorzystanie grzybów jako tematu przewodniego projektu w oprawce innowacyjnego produktu, jakim jest aplikacja, umożliwia z jednej strony promocję turystyki, natomiast równie ważnym aspektem jest umożliwienie spędzania w sposób aktywny wolnego czasu. Aktywizacja z wykorzystaniem elektronicznego przewodnika pozwoli na nowo odkryć zakątki miejscowych lasów zarówno przez mieszkańców, jak również turystów. Projekt ma także za zadanie podniesienie wiedzy na temat grzybów jadalnych występujących w lasach na obszarze działania partnerów. Zwiększy to świadomość zbieraczy grzybów i wpłynie na ochronę najniższego piętra lasu, dzięki zapobieganiu dewastowania grzybów trujących, będących częścią naturalnego ekosystemu runa leśnego.

001 002 003
004 005 006

Nowa strategia rozwoju

konsultacje spoleczne

Nabory wniosków

nabor wnioskow

Stypendia pomostowe

Stypendia Pomostowe dla studentow

RPO WK-P 2014-2020

siegamy po wiecej

siegamy po wiecej 4

Projekty współpracy

Projekty współpracy

Biuletyn Informacyjny

Biuletyn

Wdrażanie strategii

Unia Europejska

RODO

Wnioski pisanie

facebook

Plan komunikacji

Plan komunikacji

Ostatnie wiadomości

Webinarium dotyczące ...

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich ...

„Bezpiecznie na wsi mamy ...

Po raz czwarty Kasa Rolniczego Ubezpieczenia ...

Sprawozdanie zatwierdzone

28 września 2022 r. odbyło się Walne Zebranie ...

Powołano Lokalne ...

W dniu 26 września 2022r. powołano Lokalne ...

Scroll to top

logo 2