#INWESTYCJE INFRASTRUKTURALNE    #PROJEKTY SPOŁECZNE    #WSPARCIE BIZNESU    #INICJATYWY KULTURALNE

Dzisiaj jest: 30 Listopad 2023    |    Imieniny obchodzą: Justyna, Andrzej, Konstanty
 

Wąbrzeźno jest najpiękniejszym zakątkiem historycznej ziemi chełmińskiej. Każdy, kto przekroczy progi miasta, znajdzie tu spokój. Urzecze go też wyjątkowy klimat tego gościnnego kawałka Ziemi.
To wyjątkowe miejsce odkryto w czasach przedhistorycznych. Dlatego też karty historii Wąbrzeźna zapisane są licznymi wydarzeniami i wieloma legendami. Miasto to było odwiedzane przez królów, dostojników Kościoła, znanych pisarzy, artystów i działaczy politycznych. Stąd wywodzą się laureat nagrody Nobla W. Nernst, o. Bernard, olimpijczycy M. Freimut i M. Fularczyk oraz sportowcy G. Knapp, K. Kudłacz, S. Rumniak, M. Kochański. To tutaj uruchomiono pierwszą w Polsce kolej elektryczną i to tutaj pisze Aleksandra Bacińska, o której mówią „druga Osiecka”.


Szkoła podstawowa nr 3Wąbrzeźno, położone między trzema jeziorami i zatopione w zieleni, jest idealnym miejscem do odpoczynku. Dysponuje bogatą bazą rekreacyjno-sportową, gastronomiczną, handlową, usługową i medyczną. Tym, którzy chcieliby spędzić tu weekend hoteliki oferują wygodne pokoje. Godnymi polecenia są plaża nad Jeziorem Zamkowym, kryta pływalnia, miejsca do paintballa i squasha oraz kręgielnia. Przez miasto ciągną się ścieżki rowerowe i spacerowe, przy których są m.in. punkty widokowe i przyrządy fitness. Jeziora, bogate w różne gatunki ryb, są idealną ofertą dla wędkarzy. A okoliczne lasy, w których można zbierać grzyby i owoce leśne, podpatrywać życie zwierząt, są atrakcją dla miłośników przyrody i „polowań” z aparatem fotograficznym. W mieście są nowe boiska, jest biblioteka z bogatym księgozbiorem, dom kultury z ciekawą ofertą i prężnie działające organizacje.

Wąbrzeźno należy do najstarszych miejscowości Pomorza Gdańskiego. Prawa miejskie uzyskało w 1246r. Do dzisiaj zachowało swój Wąbrzeźno Amfiteatrhistoryczny układ urbanistyczny. Odnaleźć w nim można elementy z XIII – XIV wieku, w tym m.in. wybudowany w latach 1323-1349 kościół św. ap. Szymona i Judy Tadeusza, dzisiaj też Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej. Znajdują się w nim cudowny obraz Matki Bożej Brzemiennej z XVII wieku oraz figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, przeniesiona z kaplicy zamkowej. Warte zobaczenia są: kościół Matki Bożej Królowej Polski z 1836 r., w którym znajdują się cenne dzieła sztuki sakralnej z okresu XVI – XIX w; ruiny zamku biskupów chełmińskich; budynek sądu wraz z willą i ogrodem; kamienice z oficyną przy ul. 1 Maja 38 i Placu Jana Pawła II 22; ratusz; pastorówka; gmachy liceum, starostwa, gimnazjum przy ul. Wolności.

Miasto ma piękny odrestaurowany rynek, na którym królują dwie jaszczurki, będące symbolem Wąbrzeźno Jarmark Bernardyńskizałożonego w 1397r. stowarzyszenia rycerstwa ziemi chełmińskiej. Klimat rynku tworzą secesyjne kamienice. Latem zatopiony w kwiatach, zimą ozdobiony iluminacjami świetlnymi, jest miejscem, w którym chętnie zatrzymują się wszyscy.
Wąbrzeźno ma bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę, wyremontowane i nowoczesne drogi, obwodnicę i dojazd do autostrady. Dogodne warunki komunikacyjne spowodowały, że miasto może być miejscem wypadowym do dużych aglomeracji. Od Torunia, Bydgoszczy, Grudziądza dzieli je zaledwie kilkadziesiąt km, a dzięki autostradzie od Gdańska 1,5 godz.
Wąbrzeźno to również dobre miejsce dla biznesu. Tu tworzone są specjalne strefy ekonomiczne i kładzie się nacisk na systematyczny rozwój infrastruktury, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania gospodarki.
Wąbrzeźno to miejsce przyjazne dla aktywnych, turystyki i wypoczynku, sportu i rekreacji, przedsiębiorców i inwestorów.

Nowa strategia rozwoju

konsultacje spoleczne

Kulturalnie zdrowo i sportowo

kulturalnie zdrowo sportowo

Nabory wniosków

nabor wnioskow

Stypendia pomostowe

Stypendia Pomostowe dla studentow

RPO WK-P 2014-2020

siegamy po wiecej

siegamy po wiecej 4

Projekty współpracy

Projekty współpracy

Biuletyn Informacyjny

Biuletyn

Wdrażanie strategii

Unia Europejska

RODO

Wnioski pisanie

facebook

Plan komunikacji

Plan komunikacji

Ostatnie wiadomości

Odtwarzanie potencjału ...

Do 29 grudnia 2023 r. rolnicy, którzy ...

Interwencje ...

Do 18 stycznia 2024 r. hodowcy pszczół, ...

„Kujawsko-Pomorskim ...

Publikacja pn. „Kujawsko-Pomorskim Szlakiem ...

Ogłoszenie o likwidacji ...

Fundacja Lokalna Grupa Działania WIECZNO w ...

Scroll to top

logo 2