Skip to main content
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
#INWESTYCJE INFRASTRUKTURALNE
#PROJEKTY SPOŁECZNE
#WSPARCIE BIZNESU
#INICJATYWY KULTURALNE

Z myślą o osobach niepełnosprawnych

Kategoria: Aktualności
Opublikowane: 13 luty 2019
Utworzone: 13 luty 2019
Odsłony: 3398

integrationAktywny i zaradny niepełnosprawny - taki tytuł nosi projekt Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Ziemia Wąbrzeska, który otrzymał dofinansowanie w ramach otwartego konkursu ofert dla organizacji pozarządowych na realizację zadań publicznych w 2019 r., rozstrzygniętego przez Urząd Miasta Wąbrzeźna. Wąbrzeska organizacja pozarządowa otrzymała grant o wartości 5.800 złotych, natomiast całkowita wartość projektu wynosi 7.200 zł. Planowany termin realizacji projektu to marzec-maj 2019 r., zajęcia odbywać się będą w siedzibie Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz na terenie Zakładu Aktywności Zawodowej Kręgielnia „Mango”.

Organizowane dotychczas przez naszą LGD działania aktywizujące, głównie warsztaty kulinarne i artystyczne, cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród osób niepełnosprawnych, w tym podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wąbrzeźnie. Zaobserwowaliśmy, że duże grono osób z niepełnosprawnościami, w zależności od rodzaju i stopnia ma problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, a ich opiekunowie nie do końca radzą sobie z przygotowaniem zbilansowanych produktów.
W ramach projektu przewidziano spotkanie edukacyjne z dietetykiem, sześć warsztatów kulinarnych oraz zajęcia aktywizujące ruchowo w kręgielni. Spotkanie edukacyjne z dietetykiem będzie okazją do dokonania profesjonalnej analizy składu ciała, między innymi pomiaru masy tkanki tłuszczowej, masy mięśni i poziomu wody w organizmie. Dietetyk przeprowadzi konsultacje z uczestnikami projektu oraz dobierze indywidualnie propozycje diet. Następnym etapem projektu są warsztaty kulinarne, w trakcie których przedstawione zostaną proste sposoby na przygotowanie smacznych, zdrowych i niedrogich potraw dietetycznych, które można przyrządzać na śniadanie, obiad i kolację. Projekt zakończą warsztaty sportowe, do dyspozycji uczestników projektu zostaną oddane kręgielnia, squash oraz siłownia. W ramach „dnia sportu” dla osób z niepełnosprawnościami zostaną przeprowadzone dwie tury zajęć gimnastyki prozdrowotnej z instruktorem fitness.
Podsumowując - głównym celem projektu jest podniesienie wiedzy wśród osób niepełnosprawnych na temat korzyści wynikających z prowadzenia aktywnego trybu życia, uprawiania sportu i zdrowego odżywiania, jak również nabycie umiejętności z zakresu przygotowywania codziennych posiłków. Łącznie działaniami projektowymi zostanie objęta grupa składająca się z 30 osób niepełnosprawnych i 15 osób z otoczenia tych osób.