#INWESTYCJE INFRASTRUKTURALNE    #PROJEKTY SPOŁECZNE    #WSPARCIE BIZNESU    #INICJATYWY KULTURALNE

Dzisiaj jest: 5 Grudzień 2021    |    Imieniny obchodzą: Krystyna, Sabina, Norbert

Gmina Ryńsk to ponad 200 km2, na których można znaleźć wiele terenów leśnych, jezior i zabytków, a także ciekawych faktów z historii współczesnej i tej nieco odleglejszej. Ziemia Chełmińska, na której znajduje się gmina zapisała się w narodowej historii dzięki niezwykle patriotycznej działalności Towarzystwa Jaszczurczego. W powiecie wąbrzeskim gmina Ryńsk jest największą pod względem powierzchni jednostką samorządu terytorialnego. Jest to 21 sołectw skupiających aż 35 miejscowości, na terenie, których mieszka niemal 9 tys. mieszkańców.

Czytaj więcej...

Ogólna charakterystyka gminy

Gmina Książki leży w północno – wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego, w powiecie wąbrzeskim. Ogólna powierzchnia obszaru gminy wynosi 8619 ha. Należy do najmniejszych gmin województwa i jest pod tym względem wraz z Gminą Dębowa Łąka najmniejszą gminą powiatu wąbrzeskiego.
Miejscowość Książki, będąca siedzibą władz gminnych, położona jest ok. 60 km na północ od centrum miasta Torunia i 10 km od Wąbrzeźna. Gmina Książki graniczy z sześcioma gminami:

Czytaj więcej...
Miasto Wąbrzeźno
Wąbrzeźno Plac Jana Pawła II
Gmina Dębowa Łąka 002
Gmina Książki 001
Gmina Ryńsk
Siedziba Gminy Wąbrzeźno
   
   

Wąbrzeźno jest najpiękniejszym zakątkiem historycznej ziemi chełmińskiej. Każdy, kto przekroczy progi miasta, znajdzie tu spokój. Urzecze go też wyjątkowy klimat tego gościnnego kawałka Ziemi.
To wyjątkowe miejsce odkryto w czasach przedhistorycznych. Dlatego też karty historii Wąbrzeźna zapisane są licznymi wydarzeniami i wieloma legendami. Miasto to było odwiedzane przez królów, dostojników Kościoła, znanych pisarzy, artystów i działaczy politycznych. Stąd wywodzą się laureat nagrody Nobla W. Nernst, o. Bernard, olimpijczycy M. Freimut i M. Fularczyk oraz sportowcy G. Knapp, K. Kudłacz, S. Rumniak, M. Kochański. To tutaj uruchomiono pierwszą w Polsce kolej elektryczną i to tutaj pisze Aleksandra Bacińska, o której mówią „druga Osiecka”.

Czytaj więcej...

Gmina Dębowa Łąka położona jest w północno-wschodniej części województwa Kujawsko-Pomorskiego, a od 1 stycznia 1999 r. stanowi jedną z czterech gmin wiejskich powiatu Wąbrzeskiego i leży w jego południowo-wschodnim krańcu.
Obszar gminy Dębowa Łąka administracyjnie tworzy 8 sołectw - Dębowa Łąka, Kurkocin, Łobdowo, Lipnica, Małe Pułkowo, Niedźwiedź, Wielkie Pułkowo i Wielkie Radowiska - na terenie których zlokalizowanych jest łącznie 11 miejscowości.
Funkcję ośrodka gminy i siedziby Urzędu Gminy pełni Dębowa Łąka.

001Poza rozwiniętym rolnictwem gminę Dębową Łąkę wyróżnia dostępność surowców mineralnych w postaci kruszyw budowlanych. Występujące na tym obszarze pokłady piasków, żwirów, iłów i gliny (Lipnica, Wielkie Pułkowo, Wielkie Radowiska, Wianki) oraz kreda jeziorna Kurkocin, pozwalają prowadzić eksploatację tych złóż metodą odkrywkową.

Czytaj więcej...

Koronawirus

koronawirus3

Nabory wniosków

nabor wnioskow

Stypendia pomostowe

Stypendia Pomostowe dla studentow

RPO WK-P 2014-2020

siegamy po wiecej

Projekty współpracy

Projekty współpracy

Biuletyn Informacyjny

Biuletyn

RODO

Wnioski pisanie

facebook

Plan komunikacji

Plan komunikacji

Ostatnie wiadomości

Rolniku, uchroń wodę ...

10 grudnia 2021 r. Agencja Restrukturyzacji i ...

Dotacje na zabytki ...

Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego ...

Małe przetwórstwo i RHD ...

Od 30 listopada można ubiegać się o wsparcie na ...

Rusza pomoc na ...

Dofinansowanie w ramach „Wsparcia na ...

Scroll to top

logo 2